Řecká a římská mytologie ve frazeologii

14. března 2007 v 16:46 |  Literatura / mluvnice
Řecká a římská mytologie ve frazeologii
Achilles - Achillova pata
Ariandé - dcera krétského krále Mínóa, která pomohla Théseovi klubkem nití, díky němuž nezabloudil v Labyrintu. Odtud Ariadnina nit- vodítko umožňující se orientovat ve složité situaci.
Bakchos- latinské jméno Dionýsa, boha vína. Slovo bakchálie se stalo synonymem bujné zábavy, orgií, bakchická píseň je pijácká píseň
Faunové- drobná venkovská božstva, jež žila v lesích a ochraňovala stáda. Dnes užíváme pojem fauna a faunský či faunovský
Flora - římská bohyně květin a jara. Pojem flora dnes označuje rostlinstvo.
Gáia (také ) - v antické kosmologii personifikace Země, zrodila se po Chaosu a před Erótem. Dnes je její jméno ve významu ,,země" předponou mnohých cizích slov - geologie, geografie atd.
Hélios- řecký bůh slunce. Ve složeninách se používá tvar helio (mající vztah ke slunci). Například heliocentrismus, heliograf atd.
Hypnos- syn bohyně noci a boha věčné tmy podsvětí, jenž na svých cestách vše uspával. Slovo hypnotizovat a hypnóza se týkají umělého spánku
Charitky- tři bohyně(Římané jim říkali grácie), jež byly ztělesněním krásy a půvabu. Dnes užíváme slovo charisma či chrácie.
Kyklópové - obří bytosti s jediným okem. Adjektivum kyklópský se používá v souvislosti něčeho nadměrného, nadlidského, obrovitého.
Mentór - věrný Odysseův přítel, jemuž hrdina svěřil výchovu svého syna. Dnes známe slovo mentorovat, tedy kárat v oblasti mravů apod.
Múzy- devět sester, dcer Dia a Mnémosny, bohyně paměti. Múzy jsou inspirátorkami každého umělce. Slovo múzy ale také symbolizuje krásnou literaturu.
Pán - bůh uctívaný v Arkadii, napůl člověk, napůl kozel, představoval sílu a plodnost nezkrotné přírody. Dnes známe spojení panický strach. Dále slovo panika, panikařit.
Pýthia - věštkyně v Delfách. ,,Mluvit jako Pýthie" znamená hovořit nejasně, dvojsmyslně. Jinak pýthie přdstavuje věštkyni obecně.
Satyrové - přírodní démoni, napůl lidé, napůl kozlové. Satyr je synonymem pro člověka zlomyslného, škodolibého. Rovněž je synonymem pro hrubou smyslnost a neuspokojitelný pohlavní pud
Sísyfos - ten, který musel za trest v podsvětí vylit obrovský balvan na vrchol, avšak vždy marně. Sysifovská práce je práce těžká, namáhavá, avšak zbytečná a marná
Tantalos- král v malé Asii, jenž byl potrestán věčným hladem a žízní. Dnes Tantalova (ale i tantalská) muka znamenají nadměrné dlouhotrvající fyzické a duševní utrpení.
 


Komentáře

1 lucky061 lucky061 | 14. března 2007 v 16:48 | Reagovat

Prosim podte mi poradit ohladom mojej myslienky =o)) ... Bola by som rada keby som sa uz rozhodla .. Tak podte na tuto adresu: http://wwwbspears.blog.cz/0703/prosim-poradte#komentar  a napiste mi do komentarov ze co si o tom mojom napade myslite .. Prosim hlasujte tam aj v ankete =o))

Vsetkym co mi napisu vopred dakujem a ked daco budete aj vy potrebovat len napiste a ja ak budem vediet pomozem =o))

Majte sa pa ..

2 BrandonCaM BrandonCaM | E-mail | 17. října 2017 v 16:29 | Reagovat

Vwypjwpwt
Хочу купить в интернет магазине <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женских кошельков</a> купить москва, Где я могу купить <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>женские кошельки</a> из натуральной кожи все марки

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.